Авылда Газ-илаһи байлык

2019 елның 17 марты, якшәмбе

Узган гасырның алтмышынчы еллар уртасында Югары Ослан районы территориясе аша «Дуслык» газүткәргече сузылды.  Партиянең район комитеты беренче секретаре Юрий Иванович Демидов инициативасы буенча җитмешенче еллар ахырында районны газлаштыру буенча эш дәвам итте. Җитәкчеләргә таләпләр һәрвакыт, ә ул вакытта аеруча каты булды. Аларның һөнәри яраклылыгы шул исәптән алар җитәкләгән территорияләрне газ белән тәэмин итү эшенә әзер булуы да билгеләнде. Проектны әзерләү, аннары аны гамәлгә ашыру буенча төп җаваплылык Абдулганиев Әмин Сәмигулла улына йөкләнде.  1982 елның 11 гыйнварында Сельхозтехника бистәсендә иярчен газ беренче биш торак йортка килсен өчен өч ел документациягә киткән һәм тагын ике - эш җитештерүгә! Аннан соң Татар Борнашы, Килди һәм район читенә кадәр, шул исәптән Ярыш аланын һәм Осинникларны да кертеп. «Рассвет» колхозын җиңде, хәтта керү юлында да һәркем алырлык түгел. Введенская Бистәсе да, район үзәге дә активта. Әмин Сәмигулла улының, хәзер мәрхүмнең казанышлары район халкы хәтеренә лаеклы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: