ТР Төзелеш министрлыгында төзелештә бәя билгеләү буенча ел саен үткәрелә торган семинар үтте

2019 елның 17 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген Казанда төзелештә бәя билгеләү буенча ел саен үткәрелә торган семинар узды. Чараның төп сораулары: шәһәр төзелеше эшчәнлегендә һәм төзелештә бәя барлыкка китерүдә законнардагы үзгәрешләргә күзәтү. Смета бәясен дөрес итеп билгеләүгә тикшерү уздыруның актуаль сораулары. Төзелештә сметалы нормалаштыру нормаларының һәм кагыйдәләренең заманча таләпләрен аңлату. Төзелеш смета бәясен билгеләүнең базис-индекс методы. Семинарны Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы белән берлектә «Татарстан Республикасының төзелеш һәм архитектура буенча дәүләт экспертизасы һәм бәя кую идарәсе» дәүләт автоном оешмасы оештырды. Семинарда Татарстан Республикасы, Чуваш республикасы, Пермь өлкәсеннән 100дән артык җитәкче һәм белгеч катнашты.

Семинарны ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илшат Гимаев ачты: «агымдагы елда төзелештә бәя кую системасында мөһим үзгәрешләр булды, шулай ук әкренләп ресурс методына күчү белән бәйле норматив-хокукый актлар җитди рәвештә эшләнә. Төп бурычларның берсе-бәя куюның төрле этапларында төзелешнең смета бәясен билгеләнгән төгәллек белән билгеләргә мөмкинлек бирүче мондый моделенә күчү (төзелеш бәясенең эреләндерелгән нормативларын кулланып, инвестицияләрне нигезләү стадиясендә, конструктив карарларның бәясе нормативларын кулланып проектлау стадиясендә, дәүләт элементлы смета нормаларын кулланып, эш документларын эшләү стадиясендә). Бәя куюның ресурс моделенә күчкәнче, төзелешнең смета бәясен: базис-индекс, ресурс-индекс һәм ресурс методлары белән билгеләүнең гамәлдәге тәртибе сакланачак», – дип билгеләп үтте ул үз чыгышында. Тыңлаучылар проблемалы мәсьәләләр буенча түгәрәк өстәл вакытында фикер алышу мөмкинлегенә ия булдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: