Татарстан Республикасы Төзелеш министрлыгында эш башкаруны һәм архив эшен оештыру мәсьәләләре буенча семинар узды

2019 елның 14 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Президенты Рөстәм Миңнехановның йөкләмәсен үтәү кысаларында Татарстан Төзелеш министрлыгында архив эшен оештыру һәм аны алып бару мәсьәләләре буенча методик семинар узды. Катнашучыларга сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Владимир Кудряшев мөрәҗәгать итте. Үзенең сәламләвендә ул документлар белән эшләүнең мөһимлеге, документлар белән эш торышыннан кабул ителә торган карарларның оперативлыгы һәм сыйфаты, һәм тулаем алганда, ведомство эшенең нәтиҗәлелеге турында сөйләде.

Чарада Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ, «Татарстан Республикасы ДЖИ РТ» ДБУ, «Татарстан Республикасы УГЭЦ» ДАУ, «Татарстан Республикасы ГИСУ» ДКУ, «Татлизинг» Татарстан Республикасы ДУП, «ИГ РТ» ААҖ, «Татнефтепроводстрой» ААҖ хезмәткәрләре катнашты.

Татарстанның дәүләт архивы вәкилләре катнашучыларга архивны формалаштыру тәртибе һәм аның бурычлары турында сөйләделәр. Семинар кысаларында катнашучылар архив эше өлкәсендә законнар белән җайга салу мәсьәләләрен, документларны рәсмиләштерү һәм формалаштыру кагыйдәләрен, документларны әзерләү һәм эшләрне архивка даими саклауга тапшыру мәсьәләләрен карадылар. Дәүләт архивы хезмәткәрләре билгеләп үткәнчә, Татарстан Республикасы Архив фонды - Россиядә иң эре фондларның берсе. Сакланучы документлар 17 гасырдан хәзерге вакытка кадәр даталана, аерым документлар 9 нчы гасыр белән билгеләнгән.

Бүгенге көндә дәүләт архивында архив документларын цифрлаштыру буенча интенсив эш алып барыла. Дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр порталы һәм ТР ЕАИС архив системасы (Бердәм архив мәгълүмат системасы) нигезендә булдырылган электрон гаризалар бирү башланды. Архив эшенә аудиовизуаль контентны индексацияләү, архив документларын эзләү һәм затларны, объектларны тану өчен автоматлаштырылган интеллектуаль технологияләр кертелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: