ТР Төзелеш министрлыгы: Коммерциячел төзелеш линиясе буенча пландагы 164 йорттан 52 күп фатирлы йорт файдалануга тапшырылган

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе

Быел коммерциячел төзелеш линиясе буенча 1 млн 200 мең квадрат метрда 164 йорт тапшырылырга тиеш. Бүгенге көндә 52 күп фатирлы йорт файдалануга тапшырылган. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Министр билгеләп үткәнчә, бүгенге көндә төзүчеләр торак төзелешенең еллык планының 33%ын тапшырганнар, ул быел 2 млн 670 мең квадрат метр тәшкил итә.

Шулардан социаль ипотека планның якынча 10%ын били. Абсолют саннарда бу 280 мең квадрат метр. 161 торак йортны файдалануга тапшырырга кирәк. Бүгенгә 1372 фатирлы 27 йорт тапшырылган. 73 йорт әзер диярлек.

Шәхси торак төзелеше линиясе буенча 8 мең 330 йорт тапшыру планлаштырыла. Бүгенге көндә 3 мең 942 йорт әзер.

Мәктәпкәчә белем бирү оешмаларын төзү программасы буенча эшләр 25%ка башкарылган, төзелеш-монтаж эшләре 11 контрактлаштырылган объектта бара. Быел 13 балалар бакчасы файдалануга тапшырылачак.

Урман хуҗалыгы министрлыгы карамагындагы биналарны капиталь ремонтлау программасына кергән 28 объектның 23е подрядчыларда. Хәзерге вакытта өчесе тәмамланган. Эшләрнең гомуми үтәлеше 40% тәшкил итә.

Ветеринария идарәсе карамагындагы учреждениеләрне капиталь ремонтлау программасы буенча эшләр 80%ка үтәлгән. 4 объект әлегә төгәлләнмәгән, 8е файдалануга тапшырылган.

Узган ике атна эчендә авыл хуҗалыгы һәм азык - төлек идарәләре биналарын капиталь ремонтлау программасы буенча башкарылган эшләр күләме 16%ка арткан – үткән ике атнада 74%ка арткан. 9 объект ремонтлана, 4се файдалануга тапшырылган.

Стационар социаль хезмәт күрсәтү оешмаларында капиталь ремонт программасы паспортында 29 объект буенча эшләр каралган. 23е актив төзелеш стадиясендә. Ике объект тәмамланган. Төзелеш-монтаж эшләрен башкару өлеше 31% тәшкил итә.

Стационарларны төзү һәм капиталь ремонтлау программасы буенча эшләр барлык 10 объектта да алып барыла. Төзелеш-монтаж эшләре 24% тәшкил итә.

Эшләр авыл җирлекләре башкарма комитетларының (советларының) биналарын (урыннарын) капиталь ремонтлау программасы кысаларында 14 объектта алып барыла. Бер объект тәмамланган. Төзелеш-монтаж эшләре 41% ка башкарылган.

Эшләр шулай ук авыл җирлекләре башкарма комитетлары (Советлары) биналарын (урыннарын) төзү программасы кысаларында 13 объектның 9ында да алып барыла. Төзелеш-монтаж эшләре 9,6%ка башкарылган.

Илкүләм проектларны гамәлгә ашыру кысаларында зур бурычлар тора. Бүген 12 федераль проектка кергән 95 объект мониторингы алып барыла. 81 объект төзелгән. 6 федераль проект буенча төзелеш-монтаж эшләре инде бара.

Аерым категория гражданнарны торак белән тәэмин итү программалары буенча хәл түбәндәгечә. 2021 елда торак алучылар исемлегенә 741 гаилә кертелгән, шуларның 636сы – ятим балалар. Дәүләт торак фонды әлеге категория гражданнарына бирелергә тиешле торак урыннары исемлеген формалаштырган инде. Хәзерге вакытта документ хакимиятнең вәкаләтле органнарында килештерелгән.

Торак алу өчен 49 яшь гаилә субсидия алачак. Быел торак урыны алырга тиешлеләр яши торган 15 муниципалитетның барысы да «Электрон бюджет» системасында килешү төзеде инде, II кварталга районнар тарафыннан финанс гаризалары бирелгән. Акчаларны күчерү 2021 елның апрелендә планлаштырылган.

Биш һәм аннан күбрәк баласы булган күп балалы гаиләләргә 47 сертификат рәсмиләштерелгән. Шулай итеп, бюджет финанславы лимиты тулысынча бүленгән.

Быел мәҗбүри күченүчеләр, чернобыльчеләр һәм Ерак Төньяктан күченүчеләр категориясенә 9 гаилә керә. Сертификатлар Чернобыль авариясен ликвидацияләүче ике мәҗбүри күченүче һәм Ерак Төньяк районнарыннан чыккан граждан өчен рәсмиләштерелгән.

Шулай ук контроль-күзәтчелек органнары тарафыннан төзелә торган объектларны тикшерү туктатылмый. Дәүләт төзелешен күзәтү инспекциясе агымдагы елда төзелеп килүче объектларга 325 тапкыр тикшерү белән чыккан. Аларның нәтиҗәләре буенча чыгарылган карарларның суммасы 2 млн 70 мең сум тәшкил итә. Үзлегеннән җайга салынучы оешмалар берләшмәсендә әгъза булган 464 оешма тикшерелгән.

Татарстан Республикасы ДТИИ дәүләт программалары кысаларында төзелә торган объектларда 405 тикшерү үткәргән. Үткәрелгән тикшерүләр нәтиҗәләре буенча 244 хокук бозу очрагы ачыкланган, шуларның 232се оператив рәвештә бетерелгән.

Рөстәм Миңнеханов муниципалитетлар җитәкчеләрен объектларны төзү һәм капиталь ремонтлау эшләренең барышын контрольдә тотарга өндәде. Ул шулай ук 1 апрельдән республикада санитар-экологик ике айлык башлануын, аның кысаларында барлык районнар һәм шәһәрләр территорияләрне чистарту буенча көчәйтелгән эш режимына күчәргә тиешлеген искәртте. «Бу – безнең эшнең мөһим өлеше. Бу чараларда актив катнашырга кирәк. Барлык муниципалитетлар, оешмалар, юллар, төзелеш объектлары – барысы да эшкә җәлеп ителергә тиеш», - дип ассызыклады ТР Президенты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: