2024 елда Казанның чистарту корылмаларын реконструкцияләүне тәмамлау көтелә

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Казанның биологик чистарту корылмаларын (БОСК) реконструкцияләү буенча эшләр «Экология» илкүләм проектының «Иделне сәламәтләндерү» федераль проекты кысаларында алып барыла. Проектны гамәлгә ашыруның I һәм II этапларын финанслау лимиты 7,5 млрд.сум тәшкил итә, шуларның 6,13 млрд. сум федераль бюджеттан.

2021-2023 елларда 5 436,18 млн.сум үзләштерелгән, шул исәптән 4 403,3 млн. сум федераль акча. 2024 елга Лимит 2 137,27 млн.сум тәшкил итә, шуларның 1 731,19 млн. сум федераль бюджеттан.

Казанның биологик чистарту корылмаларын (БОСК) реконструкцияләүне тәмамлау һәм аларны быел файдалануга тапшыру планлаштырыла.

Проектны гамәлгә ашыруның II этабы 10 корылманы реконструкцияләүне һәм төзүне күздә тота, алар арасында 8 беренчел отстойник, рәшәткәләр, аэротенкалар һәм беренче чираттагы комлыклар бинасы.

Хәзерге вакытта ll этабын гамәлгә ашыру бара, 4 икенчел отстойникны реконструкцияләү тәмамланган.

БОСК реконструкциясе проектын «ГИПРОКОММУНВОДОКАНАЛ СПБ» ҖЧҖ (Санкт-Петербург) эшләгән. Төзелеш-монтаж эшләрен башкаруга дәүләт контракты «ВТ Стройинжиниринг» ҖЧҖ белән төзелгән. Хәзерге вакытта алар 79,4% үтәлгән.

Реконструкциянең I һәм II этапларын гамәлгә ашыру агынты суларны чистарту күрсәткечләрен яхшыртырга мөмкинлек бирәчәк.

Казан канализациясенең биологик чистарту корылмалары 1962 елда файдалануга тапшырылган. Реконструкция башланганчы аларның тузганлыгы 68,5% тәшкил итә. Аларның проект җитештерүчәнлеге тәүлегенә 650 мең куб м тәшкил итә. Фактик керем 361,8 мең куб м / көн тәшкил итә. Объектның хуҗасы - Казанның Башкарма комитеты, аны эксплуатацияләүче оешма - «Водоканал»МУП.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: