ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы республикада республика һәм федераль программаларны гамәлгә ашыру турында сөйләде

2024 елның 27 апреле, шимбә

Бүген Татарстан Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин социаль-мәдәни өлкә объектлары төзелеше турында сөйләде.

Мәсәлән, мәгариф тармагында 11 мәктәп һәм янкорма төзелә (башкару 24%). Шулай ук 10 балалар бакчасы төзелә (төзелеш-монтаж эшләре 16 процентка башкарылган).

Сәламәтлек саклау тармагында 53 яңа объект төзеләчәк. Бу 48 фельдшер-акушерлык пункты, 41 ФАП буенча эшләр алып барыла (34% үтәлү). Башка медицина учреждениеләре буенча төзелеш-монтаж эшләре 39% ка җиткән. Эшләр биш объектның 3сендә алып барыла.

Спорт тармагында 21 объект, подрядчылар барлык 4 футбол манежы һәм бер универсаль спорт мәйданчыгы буенча эшкә керештеләр (3,5% үтәү).

Яшьләр сәясәте тармагында барлык 7 объект буенча да эшләр алып барыла. Республика программасы кысаларында 6 балалар лагерен төзү буенча эшләр 10% тәшкил итә. Моннан тыш, 9% ка яшьләр үзәге төзелеше буенча күләм ябык. Балык Бистәсе (федераль проектка керә).

Подрядчылар мәдәният тармагының өч объектында эшли.

Экология тармагы объектлары буенча биологик чистарту корылмаларын реконструкцияләү (79% үтәлгән), балчык басуларын рекультивацияләү (66%) һәм Саба районының Шәмәрдән авылында нефтьле пычранулар белән бозылган җирләрне рекультивацияләү (77%) буенча эшләр алып барыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: