Казанда коррупциягә каршы тору өлкәсендә дәүләт хезмәткәрләрен укыту узды

2024 елның 26 марты, сишәмбе

2024 елның 19-22 мартында Казан федераль университетының дәүләт һәм муниципаль идарә югары мәктәбендә Татарстан Республикасы дәүләт граждан хезмәткәрләренең һәм Татарстан Республикасында муниципаль хезмәткәрләрнең коррупциягә каршы тору өлкәсендәге квалификациясен күтәрүнең өстәмә һөнәри программасы буенча «Коррупцион һәм башка хокук бозуларны профилактикалау бүлекчәләре функцияләре» буенча ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы вәкиле катнашында дәресләр үткәрелде.

Коррупция тормыш эшчәнлегенең барлык өлкәләренә комплекслы тискәре йогынты ясаучы, җәмгыятьнең хакимияткә ышанычын җимерүче, идарә итүнең нәтиҗәлелеген киметүче, икътисад һәм бизнес мәдәниятен деформацияләүче, социаль программаларны гамәлгә ашыручы куркыныч күренеш булып кала.

Россия Федерациясенең Милли иминлек стратегиясендә коррупция илнең дәүләт һәм иҗтимагый тормышына төп куркынычлар дип санала, шуңа күрә коррупциягә китерә торган сәбәпләрне бетерү чараларына аерым игътибар бирелергә тиеш. Бу мәсьәләне гомуми юридик белемнәрдән тыш, юриспруденция һәм икътисадның аерым өлкәләрендә махсус белемнәре булган квалификацияле кадрлар хәл итәргә тиеш һәм квалификацияле кадрлар булырга тиеш. Мондый белгечләр коррупция һәм башка хокук бозуларны профилактикалау өчен җаваплы җирле үзидарә органнары һәм дәүләт хакимияте органнары вазыйфаи затлары арасыннан максатчан укыту кысаларында әзерләнергә тиеш.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: