Марат Айзатуллин Татарстан Республикасында күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программаларын тормышка ашыру барышы турында сөйләде

2023 елның 10 мае, чәршәмбе

Агымдагы елда Татарстанда 54 млрд 354 млн сумлык 44 республика программасы гамәлгә ашырыла, аларга 3 495 төзелеш, капиталь ремонт, коммуналь инфраструктураны модернизацияләү һәм төзекләндерү объектлары керә. 7 милли проект һәм 4 дәүләт капиталь төзелеш программасы кысаларында 17 млрд 161 млн сумлык 317 объект гамәлгә ашырылачак.

Традицион рәвештә финанслауның зур күләме күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасына туры килә. Ел саен аны сатуга 6 млрд сумнан артык акча бүлеп бирелә (шуның 60 проценты милекчеләр акчасы, 20 проценты республика бюджеты һәм 20 проценты муниципалитетлар акчасы).

Бу хакта ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин ТР Министрлар Кабинетында узган брифингта сөйләде.

Татарстан Республикасында күпфатирлы йортларны капиталь ремонтлау программаларын тормышка ашыруга багышланган брифингта Казан шәһәре Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Искәндәр Гыйниятуллин, «ТР торак-коммуналь хуҗалык фонды» коммерцияле булмаган автоном оешмасы генераль директоры Айрат Әбүзәров катнашты.

Үз чыгышында Марат Айзатуллин капиталь ремонт программаларын финанслау чыганакларын сөйләде, шулай ук күп фатирлы йортларны ремонтлау программасы тарихы турында сөйләде.

«2010 елда республика торак фондын модернизацияләү буенча пилот төбәк булды. Татарстан капиталь ремонтны финанслауның яңа механизмын сынап караган беренче төбәк булды: барлык акчаларны, шул исәптән торак милекчеләренең акчаларын туплау яңа төзелгән республика капиталь ремонт фондында махсус казна счетларында үзәкләштерелде», – дип билгеләп үтте министр.

Республиканың уңай тәҗрибәсе федераль торак законнарына үзгәрешләр кертү өчен этәргеч булды: 2013 ел ахырында бөтен ил буенча күпфатирлы йортларны капиталь ремонтлауның региональ системасы булдырылды, ул үз эченә берничә норматив-хокукый акт кабул итүне, шул исәптән капиталь ремонт турында закон кабул итүне, региональ операторлар булдыруны, взносның минималь күләмен билгеләүне, капиталь ремонтның региональ программасын раслауны алды.

«Әлеге үзгәрешләрне һәм таләпләрне исәпкә алып, 2014-2043 елларга капиталь ремонтның озак сроклы республика программасы расланды. Башта аңа 15 мең 378 йорт кергән. Хәзер ул инде 17 423 КФЙ тәшкил итә», - дип сөйләде Марат Айзатуллин.

Программаны гамәлгә ашыру чорында республикада гомуми мәйданы 52,33 млн.квадрат метр булган 11 685 күп фатирлы йорт ремонтланган.  Капиталь ремонт үткәрелгән йортларда яшәүчеләрнең саны 2 млн кеше тәшкил итә. 15 ел эчендә программаларны финанслау күләме 83 млрд 177 млн сум тәшкил итә.

Региональ программаны тормышка ашыру максатларында шулай ук милекчеләрнең, республика һәм муниципаль акчаларның гомуми еллык җыю күләме кысаларында өч елга кыска сроклы планнар формалаштырыла. Мәсәлән, 2023 елда 2023-2025 елларның кыска вакытлы планын гамәлгә ашыруга керештеләр.

«Агымдагы ел программасы гомуми мәйданы 4,5 млн.квадрат метр булган 751 күпфатирлы йортта 164 369 гражданга куркынычсыз һәм уңайлы яшәү шартларын тәэмин итәргә тиеш», - дип ассызыклады ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы.

2023 елга кыска вакытлы план чараларын финанслауның гомуми күләме 6 млрд 716 млн 697 мең сум тәшкил итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: